ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0-3 - Sourta-Ferta

Post Top Ad

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0-3

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0-3:  3η νίκη και 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας δείχνει ότι φέτος έχει δυνατότητες για μεγάλα πράγματα καθώς πριν από λίγο πέτυχε τη 3η του νίκη σε τέσσερις αγώνες. Τα τρομερά παιδιά του Σπύρου Γκολίτση, σημείωσαν μία καθαρή εκτός έδρας επικράτηση απέναντι στον Παμβοχαϊκό, με 3-0 σετ  που τους έφερε στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.
Ο Ηρακλής σε κανένα  σετ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης κρατώντας τον έλεγχο και στα τρία σετ κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη,  έχοντας μπροστάρηδες τους Μακ Γουίλιαμ και Μότα, με τους δύο παίχτες να έχουν συνολικά 24 πόντους  ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Χαραλαμπίδης με 11.

Το πρώτο σετ διήρκησε 25 λεπτά με την ομάδα της Χαλκίδας να είναι μπροστά σε όλη τη διάρκεια (8-7, 16-13, 21-15) το κατέκτησε με 25-19. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους παίχτες του Σπύρου Γκολίτση, έχοντας κιόλας σε εξαιρετική βραδιά τον  Νίκο Παλέντζα, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους και μέχρι  τα μισά του σετ του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν  πόντο – πόντο, με το σκορ να είναι υπέρ της Χαλκίδας,  8-7 και  16-15.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής πήρε μία διαφορά ασφαλείας 2 πόντων φτάνοντας στο 21-19 και τελικά έφτασε στην κατάκτησή του με  25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ίδια σοβαρότητα με το πρώτο και αφού  πρώτα έχτισαν μία διαφορά που ήταν δύσκολο να ανατραπεί, καθώς η διακύμανση του σετ έγερνε προς τη μεριά του Ηρακλή (8-4,16-11,21-15) και με 25-18 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Τώρα πλέον όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο κλειστό της Κανήθου όπου την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής υποδέχεται τον Εθνικό Πειραιώς.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σαρικεΐσογλου 4 (4/9 επ., 53% υπ.-26% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (8/10 επ., 1 άσο), Βουλκίδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (17/29 επ), Δαλακούρας 5 (4/10 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 31% άριστες), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Γκαράς –λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Γουεϊσκίρτσερ 2 (2/5 επ., 57% υπ. – 29% άριστες), Κωτσάκης 2 (2/4 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Περίνι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 7 (6/10 επ., 1 άσο), Χαραλαμπίδης 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 07% άριστες), Τσολάκος 8 (7/9 επ.,  άσο), Μότα 12 (6/15 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Τζελίνσκι 1 (1/1 επ.), Τσαδήμας –λ (62% υπ. - 25% άριστες) / Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αναστασόπουλος.