Ο Ν.Ο.Χ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών - Sourta-Ferta

Ο Ν.Ο.Χ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ Ν.Ο.Χ. - 2018
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α-Β
ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.

Μετά την ολοκλήρωση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και για τους αθλητές των μεγαλύτερων ηλικιών  (Παίδων-Κορασίδων Εφήβων-Νεανίδων), ο απολογισμός για τον Ν.Ο.Χ. είναι παραπάνω από ικανοποιητικός, βάσει του συντελεστή δυσκολίας των αντίστοιχων πρωταθλημάτων.
ΝΙΚΑΚΗΣ
ΣΤΑΜΑΤΟΝΙΚΟΛΟΣ
Ο Νικάκης Παναγιώτης άγγιξε το μετάλλιο σε ένα από τα πιο δύσκολα αγωνίσματα με τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό, τα 100μ ελεύθερο. Έχασε το χάλκινο μετάλλιο για 3 εκατοστά του δευτερολέπτου, παρά τον καταπληκτικό του χρόνο (52.41), που είναι και ατομικό ρεκόρ. Στα 200μ ελεύθερο με χρόνο υψηλού επιπέδου κατετάγη 4ος στον τελικό του αγωνίσματος και στα 50μ ελεύθερο πήρε την έβδομη θέση.
Ο Σταματονικολός Ευάγγελος, με παρουσία σε τρεις τελικούς στην κατηγορία του (ΠΠΑ) με εντυπωσιακούς χρόνους κατέλαβε την 5η θέση στα 400μ και 800μ ελεύθερο και 6η θέση στα 1500μ ελεύθερο.
ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ

Ο «νεοσσός» στην αγωνιστική ομάδα, Γιαννακός Δημήτριος, μπήκε σε δύο τελικούς, καταλαμβάνοντας την 5η και 6η θέση στα 400μ ελεύθερο και 200μ ελεύθερο αντίστοιχα (για λίγο έχασε τον τελικό στα 100μ ελεύθερο).
Η μεγάλη άτυχη του Ν.Ο.Χ. ήταν η Παπαδοπούλου Αντωμίνα (ΠΚΒ), που έμεινε εκτός τελικού για ένα (!) εκατοστό του δευτερολέπτου στο αγώνισμα 50μ ύπτιο, όπως και η Τιρτίγκου Καλλιόπη (ΠΚΑ) που κατετάγη 9η στα 100μ ελεύθερο.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες, οι περισσότεροι από αυτούς για πρώτη φορά, είχαν αξιόλογη παρουσία, σχεδόν όλοι με ατομικά ρεκόρ και καλές θέσεις στην κατάταξη.