Ο Ευβοϊκός ΓΑΣ στο 6ο Τρόπαιο Νηρέα που διοργάνωσε ο «Νηρέας Χαλανδρίου» στο ΟΑΚΑ - Sourta-Ferta

Κολυμβητική πρεμιέρα στην 50αρα πισίνα έκαναν για την φετινή κολυμβητική χρονιά, η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ, με μεγάλη επιτυχία.
Αγωνιστική ομάδα
Συγκεκριμένα, η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε στο 6ο Τρόπαιο Νηρέα που διοργάνωσε ο «Νηρέας Χαλανδρίου» στο ΟΑΚΑ το Σαββατοκύριακο 30/11-01/12 με τη συμμετοχή ομάδων της Αθήνας κυρίως, αλλά και της περιφέρειας, με υψηλό ανταγωνισμό.
Η συμμετοχή των αθλητών-τριων ήταν μεγάλη, ξεπέρασαν τους 1000, που η διάρκεια της κάθε αγωνιστικής ήταν 5 ώρες, γεγονός που δυσκόλεψε την προσπάθεια των παιδιών.

Ο Ευβοϊκός συμμετείχε με 16 αθλητές-τριες, κατακτώντας 4 μετάλλια, θέσεις στην οκτάδα, καλές επιδόσεις , πιάνοντας από τον πρώτο αγώνα 13 αθλητές-τριες όρια για τους Πανελλήνιους αγώνες.
Αναλυτικά, στο βάθρο ανέβηκε τρεις φορές η Αναστασία Χαμαλίδη κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο στα 200 και 800 μέτρα ελεύθερο και το χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα ελεύθερο στην κατηγορία των Κορασίδων πιάνοντας συνολικά και 5 όρια για τους Πανελλήνιούς αγώνες και ένα χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Χατζηαλεξίου Παναγιώτα στα 200 μέτρα πρόσθιο Νεανίδων, πιάνοντας συνολικά 4 όρια για τους Πανελλήνιους Αγώνες.
Παπαϊωάννου Γεωργία
Επίσης δύο μετάλλια και όρια έπιασε ο αθλητής Λάκης Θεόδωρος που συμμετείχε στους κολυμβητικούς αγώνες «35 Χρόνια ΚΟΑΤ», 2ος στα 200 ύπτιο και 3ος στα 50 ύπτιο στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄.
Προαγωνιστική ομάδα
Εξαιρετικά κολύμπησε και η προαγωνιστική ομάδα που συμμετείχε στο Τρόπαιο ΑΚΟΒΒ που διοργάνωσε το Σαββατοκύριακο 30/11-01/12, ο ομώνυμος σύλλογος στο κολυμβητήριο της Στρατιωτικής σχολής Ευελπίδων στη Βάρη, με τη συμμετοχή 500 αθλητών-τριων.
Συγκεκριμένα, η προαγωνιστική ομάδα συμμετείχε με 32 αθλητές-τριες και κατέκτησαν 21 μετάλλια (7 χρυσά- 6 ασημένια – 8 χάλκινα) και θέσεις στην οκτάδα, κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα για τη νέα σεζόν.
ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΑΡΙΣΤΕΑ
Κατά τη διάρκεια των αγώνων, οι αθλητές του Ευβοϊκού ΓΑΣ είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να φωτογραφηθούν με τον έξι φορές Ολυμπιονίκη στη κολύμβηση, Ούγγρο Λάζλο Τσεχ, ο οποίος ήταν καλεσμένος στην Ελλάδα από γνωστή εταιρεία αθλητικών ειδών.
Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές-τριες για τις επιδόσεις τους και την προσπάθεια τους.